PPG SELEMIX 7-140 2K topplack med C5M-prestanda
PPG Selemix 7-140 topplack med hög torrhalt
PPG Selemix 7-140 topplack med hög torrhalt ger enastående hållbarhet, högblankt utseende och utmärkt mångsidighet vid applicering. Detta gör den idealisk för produkter som används i krävande miljöer som jordbruks-Härdningssystem, byggmaskiner och andra industriella tillämpningar där maximal prestanda och långsiktigt skydd är avgörande.
PPG Selemix 7-140-beläggningen är lämplig för applicering med konventionella sprutpistoler, luftassisterad högtryckssprututrustning och elektrostatisk sprututrustning, vilket ger flexibilitet i en mängd olika produktionsmiljöer. Den är kompatibel med PPG Selemix epoxi- och polyuretanprimers, vilket skapar ett mycket hållbart och slitstarkt färgsystem skräddarsytt för industriellt bruk.
Viktiga fördelar inkluderar:
- Utmärkt motståndskraft mot fukt, saltspray, UV-exponering, kemikalier och mekaniskt slitage
- Enkel applicering med utmärkt motståndskraft mot rinningar
- Exceptionellt ytskydd för utrustning och maskiner
- En mycket slät, högkvalitativ yta lämplig för ett brett utbud av industriella målningsapplikationer
PPG Selemix 7 140-beläggningen har certifierats upp till C5M-prestanda, vilket indikerar en hög skyddsnivå i industriella applikationer, i enlighet med den viktigaste ISO 12944 6-normen när den används som en del av ett komplett PPG Selemix- färgsystem. ISO-normen testar både miljökorrosivitet och beläggningens hållbarhet.
För mer information om PPG Selemix 7 140 Beläggning för stötfångare eller hela PPG Selemix- produktsortimentet, besök www.selemix.com/se-SE.