Höstsäsongen är här – dags att serva din Haldex-koppling
Hösten är den perfekta tiden att serva din Haldex-koppling inför vintervägarna. Regelbundet byte av olja, filter och slitna delar som pumpar och packningar säkerställer att systemet fungerar pålitligt när väglaget blir halt. Hos LBM Auto Parts finns allt du behöver – från kompletta Haldex/AOC-enheter till filter och o-ringar – med snabb leverans direkt från vårt lager. Ta hand om din Haldex nu och undvik dyra reparationer senare.
Allt till din Haldex – säsongens reservdelar i lager på LBM Auto Parts
Hösten är här och med den startar säsongen för service och underhåll. Det är nu hög tid att se över de viktiga delarna i din fyrhjulsdrivna bil – och hos oss hittar du allt du behöver på ett och samma ställe.
När temperaturen sjunker och väglaget blir mer oförutsägbart är det avgörande att din Haldex/AOC-koppling reagerar snabbt och pålitligt. Genom att ligga steget före minskar du risken för oväntade driftstopp och dyra reparationer. Med rätt delar och rätt timing är din bil redo för det svenska klimatet.
Stärkt lager inför säsongen
Vi har fyllt på lagret för att möta efterfrågan under hösten. Här hittar du både kompletta enheter och reservdelar som:
- Pumpar
- Filter
- O-ringar
- Stålplattor
- Friktionslameller
Dessutom erbjuder vi färdiga servicekit som gör köpet både enkelt och smidigt.
Vanliga moment vid Haldex-service
- Oljebyte
Haldex-kopplingen har en egen hydraulolja som smörjer och driver systemet. Med tiden bryts oljan ner och förorenas av partiklar – därför bör den bytas regelbundet, vanligtvis var 3–4 år eller cirka 3–6 000 mil beroende på bilmodell. - Byte av filter eller sil
Generation 1–4: Utrustade med filter som bör bytas vid service.
Generation 5–6: Har istället ett finmaskigt silnät vid pumpen som bör rengöras eller bytas ut. - Kontroll av pumpens funktion (DEM)
Pumpen skapar tryck i systemet för att aktivera bakhjulen. Om pumpen går trögt eller ger felkoder kan den behöva bytas. - Visuell kontroll
Se över packboxar, o-ringar och eventuella läckage. Kontrollera också kablage och kontakter till styrenheten (DEM).
Vi hjälper dig hitta rätt delar
Är du osäker på vilka delar som passar din bilmodell? Kontakta oss så hjälper vi dig att hitta rätt.
info@lbmautoparts.se
031 - 91 92 54
www.lbmautoparts.se