Skruvat, Bythjul och Däckskiftarna, tre företag utåt men ett internt. Företagen ägs av franska Mobivia som är en stor verkstadskedja i Europa. Bythjul köptes upp 2015 av företaget och eftersom Skruvat också låg ute för försäljning köptes även de upp. Anledningen var att de ville ta sig in i e-handeln.
På jakten att bli en stor aktör på nätet anställde de e-handelsgurun Claes Kjelldorff som jobbat med e-handel sedan tonåren. Då anställdes han på Skruvat men fick snart ansvar för Bythjul också. 2020 slogs de ihop med Däckskiftarna för att forma trion de har idag.
– Bythjul är ju en leverantör och skruvat är en, men vi sitter alla på samma kontor. Utåt sett är vi två olika företag men internt skulle jag säga att vi är ett, säger Claes Kjelldorff.