De är årets bästa generalagenter
Varje år får medlemmarna hos MRF betygsätta sina generalagenter inom både person- och lastbilar. Områdena som bedöms är bland annat lyhördhet, biltillgång, lönsamhet och garantihantering.
Vinnaren blev Subaru, detta för fjärde året i rad. Det är uppenbart att återförsäljarna är nöjda med Subaru. Utifrån enkäten lyckas generalagenten bäst när det kommer tillgång till bilar och gällande leveranstiderna. Att återförsäljarna uppskattar samarbetet är mycket viktigt. Det säger Filip Frennby, Nordenchef på Subaru, till MRF.
– Det ska vara enkelt, roligt och lönsamt. Vi försöker hitta en avvägd lösning där de flesta är nöjda och glada, säger han.
Strax bakom hamnar Audi, som därmed gjort en imponerande klättring de senaste åren. 2023 hamnade de på en sjätteplats. Faktumet är att alla från Volkswagen-gruppen går framåt. Detta trots agentavtal hos handlarna.
– Jag vet inte om det handlar om att man tar sig tid att prata och föra dialog eller om man har lokalt mandat, kanske en kombination. Det är hur som helst beundransvärt, säger Klaus Silfvenius.
Trea är Mazda, som var på pallen även förra året. De får bland annat högt betyg i lyhördhet. Sämre gick det för de japanska märkena Suzuki och Nissan, den senare hamnar längst ner.
– Nissans tydliga tapp misstänker jag kan bero på möjliga order nerifrån Europa, ”gör som vi säger eller lägg ner”, vilket inte är förankrat i åf-kåren. Bristande dialog brukar inte löna sig, säger Klaus Silfvenius.