23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Stor handlare gick i konkurs – bilarna spårlöst försvunna

När bilhandlaren Nollnitton Bilar i Örebro gick i konkurs fanns ett stort antal bilar registrerade på bolaget. Men när konkursförvaltaren började leta var de flesta spårlöst försvunna. Enligt ägaren ska bilarna ha sålts utomlands – men bara några få har återfunnits, i södra Europa.
Annons

Det var i våras som Nollnitton Bilar i Örebro, tio år efter sitt grundande, försattes i konkurs. Konkursförvaltare blev Johan Halvarsson på advokatsbyrån Lindahl. I den förvaltarberättelse han nu släppt framkommer det att konkursboet var tämligen tomt.

”Vid tidpunkten för konkursbeslutet var Konkursbolaget registrerad ägare till ett stort antal fordon. Majoriteten av fordonen har inte kunnat lokaliseras och enligt uppgift från XX (ägaren av bolaget, reds.anm) har flera av fordonen sålts före konkursen till olika köpare i utlandet, där ägarbyten vid tidpunkten för konkursen ännu inte genomförts”, står det i förvaltarberättelsen.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|instance-web02