Automässan blev startskottet för Autocircs nya koncernresa
Autocirc visade för första gången upp sig som samlad koncern när Automässan öppnade. Mitt under ett omfattande omstruktureringsarbete vill bolaget nu flytta fokus i skadeprocessen, genom att göra återanvända bildelar till ett självklart alternativ för verkstäder, försäkringsbolag och bilägare.
När Automässan slog upp portarna markerade det ett viktigt steg för Autocirc. Deltagandet var det första som en samlad koncern, mitt i ett omfattande omstruktureringsarbete där alla verksamheterna samlas under en gemensam struktur.
– Det här är ett sätt att visa vilka vi är och vart vi är på väg, både för kunder och samarbetspartners, säger marknads & kommunikationschef Gisela Nordlin till Motormagasinet.