23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Fängelse för trio efter omfattande stölder från bilhandlare

Tre mäns döms till sammanlagt tio års fängelse efter en serie stölder mot bilhandlare i sydvästra Sverige. Enligt uppgifter från Uddevalla tingsrätt rör det sig om omfattande stölder av däck och fälgar med skadestånd på närmare sex miljoner kronor.
Annons

Från maj till augusti förra året genomfördes en rad inbrott hos bilhandlare i bland annat Uddevalla, Skee och Strömstad. Det rapporterar Bohusläningen. Totalt drabbades flera anläggningar av omfattande stölder av bildäck och fälgar. 

Uddevalla tingsrätt har nu dömt två 21-åriga män och en 30-årig man från Göteborgsområdet. Den ene 21-åringen döms till fyra års fängelse för 15 fall av grov stöld och två fall av stöld. Den andre 21-åringen får ett års fängelse för fyra fall av grov stöld och frikänns från ett åtal om försök till grov stöld. Den 30-årige mannen döms till fem års fängelse för 19 fall av grov stöld, ett fall av försök till grov stöld, två fall av grov olovlig körning och två fall av stöld.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|