Lång intervju: Så ska Meko-bossen få fart på lönsamheten
Meko har genomfört sparprogram, byggt nya automatiserade lager och sänkt skuldsättningen. Nu ska koncernen omsätta investeringarna i högre effektivitet och lönsamhet. Det förklarar bolagets vd Pehr Oscarson i en lång intervju med Motormagasinet. ”Vi har gjort många satsningar under fjolåret som vi nu ska kapitalisera på”, säger han.
Eftermarknadsjätten Meko kommer ur en tuff period präglad av den svaga konjunkturen på marknaden. Vinstmarginalen har varit successivt fallande sedan 2021 även om en mindre ljusning syntes i det första kvartalet 2026.
Samtidigt är det inte så att konsumenterna saknar pengar.
– Det vi såg under det första kvartalet var det man skulle kunna kalla en form av mental lågkonjunktur. I de flesta länder vi opererar är det ingen ekonomisk katastrof utan konsumenterna och bilägarna mår ganska bra. Räntorna är förvisso något höga men de har minskat de senaste två åren. Arbetslösheten går upp och ned men det är inte så farligt där heller, säger Pehr Oscarson.