23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Rebecka Fihn: Jämställdhet har blivit en konkurrenskraftsfråga

Utnämningen av Bilbranschens mäktigaste kvinna 2026 är bara ett par veckor bort. I juryn sitter bland annat Rebecka Fihn, som själv prisades 2023. I en längre intervju med Motormagasinet berättar hon om varför eventet fortfarande behövs – och varför frågan i grunden handlar lika mycket om konkurrenskraft som om jämställdhet.
Annons

Fordonsbranschen befinner sig mitt i en stor omställning. Elektrifiering, mjukvara, data, AI och nya affärsmodeller förändrar både produkterna och företagen bakom dem. Samtidigt hårdnar den globala konkurrensen.

– Fordonsbranschen brukade handla om att bygga riktigt bra bilar. Det gör den fortfarande, problemet är bara att det inte längre räcker. I dag konkurrerar fordonsindustrin om betydligt mer än hästkrafter, räckvidd och marknadsandelar. Vi konkurrerar om batteriteknik, mjukvara, data, AI, kompetens, kapital och ytterst om vem som ska definiera framtidens mobilitet, säger Rebecka Fihn, vd på Autorekrytering.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|