23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons
Sponsrat innehåll

Hittade drömläge för verkstaden

I Västberga, södra Stockholm, finns Mekobil Stockholm AB som ingår i MekoPartner. Kamal Ali Khalil är den som är ägare och chef för verkstaden som finns inne i det stora industriområdet. Han har många års erfarenhet av bilverkstäder.

– Tidigare drev jag en gammal verkstad i Solna, säger Kamal. Det var en auktoriserad Citroënverkstad som jag sålde 2019.

Det gick några år, planen var att skapa något eget någonstans i Stockholmstrakten. Sedan hittade han en lagerlokal i Västberga 2024.

– Vi byggde om allt från scratch, nu är allt tipptopp. Men det ska bli mer, vi är på väg att utveckla verkstaden vidare. Att det blev just här i Västberga var helt slumpmässigt. Bra läge, en besiktningsstation alldeles intill – i Stockholm är det svårt att få tag på en bra lokal, så det här var ett riktigt klipp.

Vad har ni för kunder?
– Alla slags kunder, vi har mycket företagskunder men också mycket privatkunder. Många kommer till oss sedan de besiktat bilen här intill och fått veta att något måste åtgärdas. Då finns vi alldeles intill.

Är kunderna mer prismedvetna nu eller är de mer kvalitetsfokuserade?
– Tyvärr är det många som pressar på priset i dag på grund av konjunkturen: Höga kostnader, samma löner. Jag brukar alltid rekommendera det bästa – köper man billiga reservdelar kanske de måste byta igen efter ett par månader. Men köper du bra delar då lever de i två tre år minst.

Hur stor del av era jobb rör el- eller hybridbilar?
– Jag skulle säga fem procent, knappt det.

Vilken kompetens är viktigast för en mekaniker i dag jämfört med tidigare?
– Mekaniker förr förstod hela processen. I dag fungerar det mer som så att du går in i en skola, lär upp dig och går vidare och gör ditt jobb för en lön. De tar inte jobbet på fullt allvar skulle jag säga, de byter bromsar, sedan sticker de hem. Allt för många lär sig inte det de borde lära sig, de följer inte med utvecklingen. Dagens mekaniker gör vad det ska göra men ingenting mer.

– Kompetensutveckling jobbar vi också med hela tiden. Vi hänger med, vi försöker följa marknaden.

När det gäller kompetensutveckling får de också god hjälp av kedjan MekoPartner som de tillhör. De kan erbjuda allt som behövs i den vägen som inte Kamal kan ordna på egen hand.

Du nämnde konjunkturen tidigare, hur påverkas ni av den?
– Folk har det tufft, de väntar med att fixa bilen, inte förrän den är riktigt paj kommer de hit, eller när de har fått avslag på besiktningen. Då blir det dyrt för kunden och tyvärr drabbar det mig i slutändan eftersom det är här som kunden upplever att det blir väldigt dyrt att fixa bilen.

Är det svårt att hitta utbildad personal?
– Ja, det är svårt att hitta rätt personal. Mekaniker har blivit mer som läkare, väldigt svåra att få tag på. När jag anställer en person så är det kunskap jag letar efter, stresstålighet kan också vara bra men det viktigaste är kunskapen.

Hur jobbar ni med kundnöjdhet?
– Det som gäller är att vi alltid försöker att se till att kunden går ut härifrån nöjd! Jag skulle kunna förlora pengar i dag bara för att kunden ska bli nöjd, det är mitt tankesätt för att få behålla en kund. En kund är inte någon att tjäna pengar på en dag och som sedan försvinner, kunden ska komma tillbaka och bli en nöjd stamkund.

Kan du berätta om något extra utmanande eller minnesvärt jobb?
– Då kan jag ta upp en kund som var här för kamremsbyte. Inga konstigheter, vi bytte den – efter två månader hoppade kamremmen av! Vi tog det på reservdelsgarantin men jag funderade. I min värd ska det här inte kunna hända, antingen har jag gjort fel eller så är det fel på reservdelen. Men jag tog det på mig, det kostade 55 000 kronor att få tillbaka den där bilen och jag stod för hela kostnaden.

– Jag accepterade det för jag vill att kunden ska behålla förtroendet för den här verkstaden. Visst, jag hade kunna säga ”hej då, det är inte mitt fel” men i längden hade jag då förlorat en kund. Något sådant här har bara hänt mig en enda gång.

Ser du några större problem inom verkstadsbranschen generellt?
– Oseriösa aktörer som blåser folk! Det har kommit in många oseriösa aktörer i den här branschen vilket skadar förtroendet för alla bilverkstäder. Det är problemet.

Vad skulle du säga till någon som funderar på att bli mekaniker?
– Att det är ett väldigt bra yrke, förutsatt att man tar det seriöst.

Kan du säga vad som gör dig mest stolt i ditt arbete?
– Det faktum att jag inte har några missnöjda kunder. Jag skulle gärna ha en glasvägg till verkstan så kunderna som vill kan titta på hur vi utför ett jobb.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|