23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Inga medaljer i Yrkes-VM

Det blev inga medaljer i Yrkes-VM för de svenska deltagarna i bilskadereparation, billackering och bilteknik, men väl en uppvisning i yrkesskicklighet på toppnivå. Världens största tävling i yrkesskicklighet, Yrkes-VM, har pågått i fyra dagar.
Annons

Christofer Westling, bilmekaniker från Sundsvall, placerade sig på 13 plats, Camille Cederlund, billackerare från Avesta hamnade på elfte plats och Andreas Erlingsson, bilskadereparatör från Jönköping, kom på nionde plats.

- Våra deltagare har gjort ett fantastiskt jobb och verkligen visat världsklass, säger Caj Luoma, ordförande för Motorbranschens yrkesnämnder som står bakom tävlingsdeltagandet i motorbranschens yrken.

Annons

Yrkes-VM hålls vartannat år och är världens största tävling i yrkesskicklighet. I tävlingen möts 900 deltagare från 51 länder för att tävla i 45 yrkesgrenar. Det svenska yrkeslandslaget består av 31 personer som vunnit SM i sitt yrke. Nästa Yrkes-SM hålls i Göteborg 2010, därefter är det dags för Yrkes-VM i London 2011.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|