23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nu börjar uppladdningen Inför World Skills 2011

Det blir två representanter för motorbranschen som kommer att ingå i Yrkeslandslaget som ska tävla för guld i VM till hösten. Tävlingen, World Skills, som är ett av världens största evenemang går av stapeln i London den 5 oktober. Över 1 000 killar och tjejer från 50 länder deltar i 45 yrkeskategorier.

De svenska tävlande i motorbranschyrkena är personbilstekniker Lars Kvick från Strömsbruk och lackeraren Erik Groth från Järfälla. Lars Kvick, 21 år, arbetar på Bilmetro AB i Hudiksvall och tog studenten 2008 från Bromangymnasiet. Erik Groth, 21 år , arbetar på Svenska Bil AB i Stockholm och tog studenten 2008 från Haraldsbogymnasiet i Falun.

Totalt 27 svenska ungdomar utgör Yrkeslandslaget som ska tävla

för guld i WorldSkills (Yrkes-VM) i London i oktober.

Medlemmarna i Yrkeslandslaget togs ut under Yrkes-SM 2010. Flera av ungdomarna som tävlar i VM tävlade även i EuroSkills i december 2010 då Sverige lyckades vinna fyra medaljer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01