23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Toyota tillbaka i rally Tävlar med Yaris i WRC

Toyota ska börja tävla i rally igen. De kommande två åren kommer Toyota arbeta med att utveckla sin nya rallybil Yaris WRC. Siktet är inställt på att ställa upp i WRC-serien 2017 (FIA World Rally Championship), då det nya tekniska regelverket väntas klart.

Toyota Yaris WRC har en 1,6-liters direktinsprutad turbomotor på över 300 hästkrafter och ett chassi som utvecklats med såväl avancerade simuleringar som tester och nya produktionstekniker.

Utvecklingen och tillverkningen av bilen har skett helt och hållet vid Toyotas tekniska center i Köln i Tyskland. Bilden har redan genomgått inledande tester på såväl asfalt- som grusunderlag runt om i Europa. I år och nästa år väntar ett omfattande testprogram på de platser i Europa där WRC-tävlingarna körs.

Parallellt med testerna och den fortsatta utvecklingen av bilen arbetar Toyota också med att söka nästa generation rallyförare, inom ramen för företagets Junior Development Programme. Först ut är den 27-årige fransmannen Eric Camilli. Han kommer att genomföra utvecklingsprogrammet tillsamans med sin landsman Stéphane Sarrazin, som också är en av förarna i Toyotas FIA World Endurance Championship-team, samt den rutinerade finske föraren Sebastian Lindholm.

När Yaris WRC gör sin tävlingsdebut 2017 har det gått nästan 20 år sedan Toyota senaste tävlade i rally-VM. 1999 var det sista året, efter 25 års oavbruten rallyverksamhet som började som Andersson Motorsport GmbH (uppkallat efter grundaren, den legendariske svenske rallyföraren Ove Andersson).

Sedan 1972 har Toyota 149 pallplatser, 43 förstaplatser samt fyra förar- och tre tillverkartitlar i rally.

-----

Tekniska data, Toyota Yaris WRC

Chassi: Stålkaross

Bromsar: : 300 mm skivor på grus, 355 mm på asfalt

Hjul: 7 x 15” på grus, 8 x 18” på asfalt

Längd/bredd: 3 910 mm/1 820 mm

Cylindervolym: 1,6 liter

Bränsleinsprutning, tryck: Upp till 200 bar

Bränsle: Bensin

Turbotryck: 2,5 bar (max)

Effekt: Ca 300 hk (vid 6 000 varv/min)

Vridmoment: 420 Nm

Max varvtal: 8 500 varv/min

Växellåda: 6-växlad sekventiell

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|