Ford är den första biltillverkaren i världen att använda sig av artificiellt exoskelett, en slags Iron Man-kostym, vid sin löpande band-produktion. Den avancerade kostymen gör jobbet lättare för arbetare i produktionen, och minskar risken för förslitningsskador.
AnnonsDet är lätt att koppla Fords nya futuristiska kostym till Tony Starks alter ego Iron Man. Exoskelettet som används vid företagets löpande band-produktion ser till att avlasta arbetarnas axlar och rygg genom att fördela vikten i olika lyft till höfterna.
– Att arbeta vid ett löpande band kräver en hel del kunskap och skicklighet. Det kan även vara en stor utmaning rent fysiskt. Vår exoskelett-kostym kan vid en första anblick se ut att komma från en science fiction-film, men faktum är att den kan hjälpa till att minska stress och förenkla tunga lyft, säger Dale Wishnousky, produktionschef på Ford Europa.
AnnonsVid utvecklingen av exoskelett-kostymen frågade produktionscheferna cirka 200 arbetare vid en Ford-anläggning hur kostymen skulle kunna hjälpa dem i deras arbetsvardag. Efter det valde cheferna ut cirka 100 arbetare som de ansåg skulle ha mest nytta av kostymens teknologi, som också fick vara med och utveckla kostymen i samarbete med en grupp designers. De som använder kostymen manövrerar tunga, otympliga föremål som bränsletankar
Annons– Vissa dagar kan mitt jobb kännas som ett riktigt gympass, så du behöver verkligen vara vältränad och må bra i kroppen för att orka. Exoskelett-kostymen gör stor skillnad i min arbetsvardag, jag är helt enkelt inte lika trött när mitt skift är slut efter att jag använt den, säger Ramón Navarrete som monterar inredningar vid Fords löpande band-produktion.
Annons
Annons