23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Minderårig flicka beväpnad med kniv rånade bilverkstad

En 13-årig flicka, beväpnad med en kniv, gick i måndags morse in i en bilverkstad i Tierp. Flickan röjde runt i butiken innan hon tömde kassalådan och stoppade ned pengarna i en ryggsäck.
Annons

Enligt en anställd på verkstaden var flickan helt manisk och högg vilt omkring sig med kniven. Den anställde låste in sig i ett kontor och larmade polisen.

Polisen var snabbt på plats och flickan anträffades i anslutning till verkstaden. Då flickan är så pass ung lämnades hon över till vårdnadshavare. Kniven togs i beslag och pengarna återlämnades till butiken. En anmälan om rån har upprättats. 

Annons

Ingen människa kommer till skada i samband med händelsen, uppger polisen.

-Mycket obehagligt, säger Bo Ericsson, vd på SFVF i en kommentar till MotorMagsinet. Det här visar på att det kan finnas anledning att se över säkerheten även på verkstäder.

Annons

-Vi i branschen har varit nästan helt förskonade för rån. Polisen har tagit fram en bra broschyr som heter skydd mot rån i branschen. Vill man ha den, maila till bo.ericsson@sfvf.eu. Ett annat tips är också att fråga polisen om de kan rekommendera några åtgärder. Det underlättar ju även deras arbete, avslutar Bo Ericsson.

Annons

Bild Colourbox

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|