23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Daimler köper in sig i batteritillverkning

Mercedes har köp in sig i Farasis Energy. Ett viktigt steg för att säkra sin egen framtid.

Fördelarna med att säkra batteritillgången blir bara fler och många tillverkare verkar ha landat i är att de måste se till att äga mer av sitt underleverantörsled. Om detta skriver Ny Teknik.

Mercedes är en av biljättarna som tagit ett stort kliv i arbetet med att bli koldioxidneutrala genom att lansera ett strategiskt partnerskap med den kinesiska battericellstillverkaren Farasis Enegy, men även att man köpt in sig i företaget.

– Genom att strategiskt expandera vårt affärsförhållande trycker vi på för elektrifiering av vår modellportfölj, säger Marcus Schäfer, ansvarig för Daimlergruppens forskning och utveckling, i ett uttalande.

Genom samarbetet och köpet ser man till att viss produktion placeras i Tyskland. Köpet ger även en plats i Farasis styrelse. Den kommer Schäfer själv att ta.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094