23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kvinnor i branschen: Servicechefen som drivs av kundmöten

Kundmöten såväl som att leda och inspirera sina medarbetare är Jenny Scherdins passion och drivkraft. Hon startade karriären för 18 år sedan som ensam tjej bland 35 anställda och arbetar i dag som servicemarknadschef på Jbil. I dag ser könsfördelningen annorlunda ut och det är hon glad för.

Jenny Scherdin började av en slump att jobba som servicerådgivare på Jbil 2003. Hon hade en färsk ekonomiutbildning och hade inte planerat att arbeta i fordonsbranschen egentligen. Men ganska snabbt fastnade hon för arbetsplatsen, både i sin roll som rådgivare och med sina kollegor.

– Det blev svårt att släppa taget för det var så himla roligt. Framför allt det här med kundfokuset, att träffa så mycket olika människor varje dag, det passade mig. Sedan var det något helt annat än vad jag var van vid eftersom jag inte hade någon erfarenhet av bilbranschen, säger Jenny Scherdin.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.113