23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Därför stör norska bilägare ut bilens kommunikation

Bilägare i Norge som stör ut bilens egna kommunikation mot internet kan skapa problem för såväl flygtrafiken som utryckningsfordon. Det varnar Norges trafikmyndighet för.
Annons

Norges trafikmyndighet Statens Vegvesen slår nu larm om fenomenet med bilägare som använder störsändare i sin bil för att störa ut bilens egen kommunikation med internet.

Syftet är enligt myndigheten att bilföraren till exempel vill dölja att denne använder firmabilen privat eller till svartjobb. Med hjälp av störsignalen kan bilföraren köra bilen utan att bilens kommunikation avslöjar att fordonet förflyttas. Det rapporterar Norges public service, NRK. Att använda störsändare är förbjudet för privatpersoner i Norge.

Annons

Nu anser Statens Vegvesen att privat användning av störsändare i bilar är så allvarligt att man just nu tillsammans med Forsvarets Forskningsinstitutt och NKOM (Nasjonal Kommunikasjonsmyndighet) i fält testar hur störsändare i bilar kan påverka andra bilister i trafiken.

Annons

Att åka bil med påslagen störsändare kan till exempel störa ut gps-signaler i en flera hundra meter stor omkrets runt störsändaren, och detta riskerar att drabba till exempel kommunikationen från ett utryckningsfordon eller en helikopter i närheten av störsändaren.

Annons

En aktiv störsändare som slår ut bilens egen kommunikation med internet innebär även att bilens säkerhetssystem kan slås ut, till exempel sådant som avläsning av trafikskyltar och hastighetsbegränsning och autobroms.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|