23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Stellantis söker ny vd

Fordonskoncernen Stellantis har påbörjat sökandet efter en ersättare till nuvarande vd Carlos Tavares vars kontrakt löper ut i början av 2026. Det bekräftar bolaget till Bloomberg News.

Enligt Stellantis är vd-bytet en del av en regelbunden successionsplanering

Källor till Bloomberg uppger att ordförande John Elkann inte planerar en omedelbar ändring i vd-stolen och att man kommer låta Tavares bli inkluderad i sökprocessen.

Samma insynspersoner säger också att Elkann är missnöjd med utvecklingen i Nordamerika, där försäljningen har bromsat in och flera chefer lämnat. I USA har bland annat Jeep och Chryster kämpat med höga lagernivåer och kvalitetsfrågor. Som en följd har båda bolagen tappat marknadsandelar. Detta är inte bra givet att USA är den enskilt största vinstmarknaden för Stellantis.

Att bolaget planerar en ersättare till Tavares välkomnades på börsen. Stellantis aktie i USA steg med 3,9 procent på nyheten. Den är dock alltjämt ner drygt en tredjedel i år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14