23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Motorbranschen behöver nyanställa 5 200 medarbetare

Annons

Tempen på motorbranschen från MYN (Motorbranschens Yrkesnämnder) visar att motorbranschens företag behöver nyanställa över 5 200 personer på tre års sikt.

Det innebär en rekryteringsutmaning för företagen och stora möjligheter för den som har en utbildning till ett av de yrken som efterfrågas i branschen.

Annons

-För den som väljer motorbranschens utbildningar inom gymnasieskolan innebär det här naturligtvis mycket goda möjligheter att få jobb efter examen. Samtidigt är det här goda nyheter för de som redan finns i motorbranschens utbildningar, säger Caj Luoma, ordförande för MYN.

Annons

Tempen på motorbranschen har under hösten 2013 tagit reda på arbetsmarknadsläget i Sveriges 21 län. Rapporterna visar att gymnasiet fortfarande inte utbildar tillräckligt många för att möta branschens behov av personal.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01