23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bilköparna vill ha vitt eller svart

Annons

Vitt stärkte sin position som den mest populära bilkulören bland konsumenter runtom i världen under 2013, vilket innebär en ökning med sex procentenheter jämfört med föregående år. Inom det vita spektrat var 22 procent av alla fordon helt vita och sju procent var pärlemovita.

Annons

Svart var den näst mest populära kulören globalt, med 20 procent av sålda bilar, men svart med effekter föredrogs framför solid svart. Silver på 15 procent och grått på 12 procent dalade i popularitet, medan rött låg stadigt kvar på åtta procent. Blått och brunt / beige hade fem procent var på den globala marknaden. Resterande färgval avslöjade en låg popularitet för grönt, orange, lila och andra kulörer, även om man kunde se en liten ökning i gult- och guldkulörsspektrat.

Annons

Totalt sett har neutrala kulörer varit enormt populära under det senaste decenniet och utgör nu 76 procent av dagens fordon, visar Axalta Coating Systems rapport för 2013 om de mest populära bilkulörerna.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03