23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Meca vill få in fler kvinnor i verkstäderna

När fordonsverkstäderna är i stort behov av personal är det viktigt att kunna locka till sig fler kvinnor i branschen. Det menar Meca som menar att det bara är fördelar med en mer jämlik könsfördelning på arbetsplatsen.

Av de som i dag jobbar i verkstadsbranschen är drygt tre procent kvinnor enligt Statistiska centralbyrån. På Meca vill man bryta mansdominansen och få in fler kvinnor i företaget. Meca skriver i ett pressmeddelande att de ser flera positiva fördelar med en mer jämlik könsfördelning på arbetsplatsen.

– Andelen kvinnor i branschen är alldeles för låg idag. En jämnare könsfördelning är viktig. Det ser vi ute på verkstäderna, och det är något som både medarbetare och kunder värdesätter. Därför är det kul att se att vi har lyckats attrahera kvinnor som är så drivna, säger Johan Christersson, kedjechef Meca Sweden, i en kommentar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.179