Jonas Roupé är i grunden ingenjör inom mekanik men också civilekonom. Han har även psykologi och statsvetenskap i sin utbildningsportfölj.
Jonas har tidigare arbetat i Bryssel, där han var ansvarig för producentansvarsfrågor och cirkulär ekonomi på The European Tyre and Rubber Manufacturers’ Association (ETRMA).
AnnonsHan har även varit varit verksam inom telekom bland annat som strategichef för Telias infrastrukturbolag Skanova samt chef för kommersiell utveckling för Telias mobiloperatörer i Västeuropa och Baltikum.
Han sitter även i styrelsen för Svensk Däckåtervinning och har sedan 2017 aktivt arbetat för att utveckla verksamheten med ett särskilt fokus på miljö- och utvecklingsfrågor.
Han säger sig ha blivit förälskad i branschen och av alla goda viljor som verkar i den.
– Däckbranschen präglas av stor omsorg, inte bara om säkerhet och miljö utan även om individen. När vd-tjänsten utlystes så kände jag direkt att jag ville ha det jobbet, säger Jonas Roupé till Motormagasinet.
Annons– Det är en manligt dominerad bransch och samtidigt väldigt snäll. Alla är väldigt måna om de anställda och inte minst om säkerheten på våra vägar. Samhället tar många gånger däck och hjul för givet och inser nog inte vilket otroligt viktig roll de spelar. Utan rätt däck fungerar inte fordonen på ett säkert sätt och utan fordon fungerar inte samhället.
Tack vare sin tidigare erfarenhet från Bryssel så kommer Jonas Roupé lägga en del kraft på att syna frågorna som behandlas där och försöka vara med och påverka i så stor del som möjligt
– Jag kommer noga bevaka inte bara vad som händer i Sverige utan också vad som händer inom EU och hur det påverkar Sverige och DRF:s medlemmar. Det är viktigt att vi kan tillgodose medlemmarnas behov just nu samt i framtiden, där bland annat en säkrad kompetensförsörjning ingår. Även att öka värdet på medlemserbjudandet, lagar kring skiftestider, säkerhet på väg för dem som jobbar där och ha översikt på kommande regleringar och aktivt bidra till att de blir bra för medlemmarna är viktiga frågor för mig, säger Jonas Roupé.
Annons– Däcken är en dyr produkt bestående av häpnadsväckande avancerade material som förtjänar ett andra liv. Det finns många spännande tillämpningar innan de i slutändan blir till energi. Vi ska vara stolta över att Sverige ligger så i framkant vad gäller återvinning av däck.
När Jonas Roupé inte meckar eller är ute och luftar sin vespa eller motorcykel, så timrar han gärna hus.
Annars är trolleri ett av hans stora intressen. I dag är det främst med kort men tidigare arbetade han även på scen och med eld.
– Jag gillar särskilt close-up trolleri. Det är en härlig lek med vad vi människor kan uppfatta som möjligt eller omöjligt. Vi lever i en värld där vi behöver mirakel. Mirakel är per definition något som är omöjligt med nuvarande världsbild. Nyfikenhet på andras perspektiv och lekfullhet tänker jag som superkrafter. Jag tror att både vi själva och omvärlden har stor glädje av dessa för att utveckla oss, även i en samhällsbärande, ansvarsfull bransch som däckbranschen, säger Jonas Roupé, ny vd för DRF.
Annons Annons

