23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

”Polestar i Sverige mår superbra”

Polestar har på den senaste tiden haft en snabb expansion av sitt svenska retailnätverk. På EcarExpo pratade en glad Sverigechef om en satsning som burit frukt i hemlandet.

Under den stora elbilsmässan i Stockholm presenterade Polestar sin Arctic Circle-kollektion, där bilarna 2, 3 och 4 alla kommit i vinterrallyinspirerade versioner. Den förstnämnda hade en variant redan 2022, men nu har biltillverkaren byggt vidare på konceptet.

– Nu har vi tre bilar i produktion så då blir det självklart att till det här året så ska vi göra Arctic Circle hela produktionen, berättar Joakim Rydholm, Head of driving dynamics och ansvarig för köregenskaperna på Polestar. Han förklarar varför det är viktigt med en sån här kollektion:

BREAKING
{{ article.headline }}
0.235