Skadeverkstadskedjan Werksta har förvärvat Bilskadecenter i Enköping AB. Därmed har kedjan 43 verkstäder runtomkring i landet. Henrik Archenholtz, vd Werksta Sverige, säger i en kommentar att de i och med köpet även finns i ”Sveriges närmaste stad”. Verkstaden grundades 1974 och har 45 medarbetare. Förra året hade de en omsättning på lite mer än 81 miljoner.
AnnonsVerksamheten har både service- och skadeverkstad. De är auktoriserade för BMW, Mini, Audi, Volkswagen, Volkswagen Transport, Seat, Skoda och Cupra.
Annons– Tillsammans med våra nya kollegor på Bilskadecenter ser vi fram emot att fortsätta att utveckla verksamheten och vi önskar såväl befintliga som nya kunder varmt välkomna till Werksta.
Annons