Insider hos bilhandlare gjorde miljonstöld möjlig
Smålandsposten rapporterar om händelsen som ska ha ägt rum 15 mars tidigare i år. Stölderna ska enligt åklagaren gjorts möjliga tack vare en insider hos Småländska Bil i Växjö. Han åtalas nu för grov stöld tillsammans med en 57-årig man. Till det åtalas en rumänsk medborgare för grovt häleri då han kört de tre stulna Mercedes-bilarna till Trelleborgs hamn från Växjö. Åklagaren har yrkat på att mannen utvisas från landet om han skulle få en fällande dom.
Åklagare Anna-Karin von Schoulz säger till Smålandsposten att insidern ska ha hjälpt till genom att bilarna inte stod i bilhallen, vilket de i vanliga fall skulle göra, utan i stället var utomhus. Två av dem på ett låst område och den tredje på en grusplan som inte ens var inhägnad.
– Det är också han som tagit emot och bekostat uppehället för två utförare som vi misstänker är de som körde bilarna från Småländska bil. De två är anhållna i sin frånvaro.
Tidningen skriver att polisen, tack vare övervakningskameror, vet att bilarna kom till Trelleborgs hamn efter 21.30 kvällen då stölden genomfördes. Målet var att föraren av lastbilen, innehållandes bilarna, skulle ta färjan till Polen följande eftermiddag.
Men istället kunde han gripas och bilarna tas i beslag. Alla de tre misstänkta har nekat till brott i polisförhör.