23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

RN Nordics försäljning ska lyfta med nostalgisk modelloffensiv

Renault står inför en rad nya lanseringar i Sverige. Enligt Anders Hallsten, Head of Product & Sales Planning på RN Nordic Sverige, ligger den största utmaningen i att öka varumärkeskännedomen och samtidigt ta position i både privat- och tjänstebilssegmentet. Men tack vare nya Renault 4 och 5 hoppas de att fler kunder upptäcker det klassiska bilmärket.   

Renault står redo för en offensiv i Sverige med flera nya lanseringar, och den viktigaste uppgiften framåt är att stärka varumärkeskännedomen. Det framhåller Anders Hallsten, Head of Product & Sales Planning på RN Nordic Sverige.

– Våra produkter håller mycket hög kvalitet, men alltför många känner ännu inte till vad vi erbjuder. Därför är det avgörande att få fler att provköra våra nya modeller, säger han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04