Förberedelserna för den nya storsatsningen i Karlstad började redan för tre och ett halvt år sedan, berättar Sebastian Brandt.
– Det skedde i samband med att vi tog över Ford-distriktet, så vi var runt och letade vad det fanns för lämpliga fastigheter. Vi landade snabbt i att en nyproduktion var det rätta för oss så då började projekteringen.
AnnonsLäget i branschen då var ganska skakigt, med halvledarkris och Covid-pandemi inte långt dessförinnan.
– Det var en hel del följdeffekter av det som plågade branschen just då, förklarar han.
Stundtals såg det ut som att öppningen av den nya enheten skulle bli ganska perfekt, då många började prata om en konjunkturvändning. Förhoppningsvis är det inte för sent för återhämtning ännu, men kriget i Iran har förstås stökat till saker och på nytt skapat oro bland konsumenter lagom till öppningen.
AnnonsI månadsskiftet maj/juni är bygget äntligen klart.
– Tajmingmässigt hade man givetvis önskat en annan konjunktur, men samtidigt är det här vårt största investering någonsin så vi ser ju förstås långsiktigt på det. Det här är vår framtidssatsning i Karlstad och egentligen i hela Värmland.
Anläggningen är totalt 4 400 kvadratmeter fördelat i tre plan där verkstad, bilvård, däckhotell och reservdelar kommer att ligga i bottenplan. På mellanvåningen blir det personalytor och längst upp blir det en stor och rymlig bilhall som kommer att sälja Fords nya person- och transportbilar, amerikanska Ford Pickup F-150 samt begagnat.
Annons– Traditionellt brukar bilhallar byggas i enplan men här har vi valt att placera bilhallen längst upp i stället. Dels blir det yteffektivare kostnadsmässigt, dels kommer bilhallen att synas bättre utifrån.
Hur kommer det sig att det blir billigare att bygga på höjden?
– Det är billigare med bjälklag än bottenplatta. Vi hade kunnat bygga som man gör traditionellt men valde att gå andra vägen här. Det känns jättestort och är förstås med skräckblandad förtjusning eftersom det här verkligen är en jättestor investering för oss.
AnnonsSjälva invigningen kommer att ske helgen den 26-27 juni med ett stort jippo.
– Då slår vi på stora trumman. Och så kommer vi köra lite roliga grejer som gästföreläsning med racerföraren Mattias Ekström och motocross-undervisning med Marcus Dübois. Johan Östling och Björn Ling kommer även vara på plats som konferencierer och underhållare, förklarar Sebastian Brandt.
Annons