23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bosch har tillverkat 75 miljoner ESPsystem

Annons


Bosch har nått en milstolpe inom livräddande teknik då 75 miljoner enheter av det elektroniska stabilitetsprogrammet ESP® är tillverkade. Systemet kan förhindra upp till 80 procent av alla sladdolyckor och finns nu installerat i 48 procent av alla nya personbilar och lätta kommersiella fordon i världen. Annons


Bosch har tillverkat 75 miljoner ESP®system sedan 1995. Processen som har räddat många liv är ett viktigt bidrag till den ökade trafiksäkerheten - och det viktigaste säkerhetssystemet i bilar efter säkerhetsbältet.

Annons

Bosch utvecklade antisladdsystemet och blev sedan det första företaget i världen att serieproducera det år 1995. Sedan 2010 Bosch har tillverkat fler ESP® än ABS-enheter och systemet är nu obligatorisk standardutrustning i många länder.

Annons

I dag är 48 procent av alla nyregistrerade personbilar och lätta kommersiella fordon i världen utrustade med ESP®, inom Europa är motsvarande siffra 72 procent. Sverige är det land i världen som har högst andel bilar med antisladdsystem.

Annons

Från och med november 2014 kommer ESP® att monteras i alla nya fordon i hela EU.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|