23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Storstrejken på GM över

Den omfattande strejken som startade den 16 september på General Motors i USA med nästan 50 000 timanställda är nu över. Det var den största strejken inom bilindustrin sedan 1970 och pågick i sex veckor.
Annons

Den amerikanska fackföreningen United Auto Workers, UAW, har avslutat strejken som omfattade 46 000 timanställda på General Motors. Detta efter att man haft en omröstning bland de berörda arbetarna om ett nytt avtal, och där 57 procent röstade ja till förslaget.

Annons

Det nya avtalet innebär bland annat tre procents löneökning, att man tar bort det tak på vinstdelning med anställda som tidigare fanns och en plan för fler fastanställningar. Däremot kvarstår de befintliga avtalen för hälsofördelar, vilket man egentligen ville ha en förändring på.

Annons

Strejken beräknas ha kostat General Motors 20 miljarder dollar.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|