23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Motor-Magasinet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bilxtra-butiken som ger konkurrenterna en match

Han sålde sin Meca-butik och startade en ny knuten till Sveriges nyaste bildelskoncept. Vi har besökt Bilxtra-butiken i Stockholm som gått från 0 till 20 miljoner i omsättning på mindre än två år.

Jonas Hoffsten driver bilverkstaden ÜBV Bilverkstad AB i Handen i Haninge kommun strax söder om Stockholm. Under 2020 öppnade han en bilbutik intill knuten till Meko-koncernens koncept Bilxtra.

– För sex-sju år sedan drev jag en Meca-butik i Handen som jag sålde. Och efter det har jag själv varit kund hos dem och jag kände efter ett tag att det borde finnas plats för en till aktör som kan hålla ännu högre kvalitet på sina tjänster. Så vi fattade beslut om att starta en butik med Bilxtras koncept, berättar Jonas Hoffsten som också fick frågan från Mekonomens ledning om att starta en Bilxtra-butik.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095