23948sdkhjf

Sista STCC-tävlingen för Volvo i helgen och ny chans till guld

Efter 23,786 racingkilometer i STCC tar Volvo Polestar Racing steget vidare till Swedish Racing League by TTA till 2012. Och man vill göra det som mästare.

Helgens final på Mantorp Park markerar den sista STCC-tävlingen för Volvo. I mästerskapets 16-åriga historia är Volvo den enda tillverkare som har ställt upp i alla 225 tävlingar som har körts fram till i dag. Volvo är även den mest segerrika biltillverkaren med flest pole, pallplatser och segrar i STCC:s historia.

Precis som premiäråret 1996 har Volvo 2011 chansen att ta hem både förar- och team-titel inför helgens final.

- Utgångsläget inför helgens tävlingar är en utmaning men vi ser fram emot en ny titelfight. Vi är även mycket stolta över att ha levererat 33 % av alla segrar och över 70 % av alla pallplatser under dessa år och vi vill utöka titelskörden från sju till nio titlar i helgen, säger Christian Dahl, Teamchef för Volvo Polestar Racing.

Inför säsongen 2012 går Volvo vidare till det nya mästerskapet Swedish Racing League by Touring Car Team Association med en satsning på 4 år.

- Att Volvo går i mål för sista gången i STCC betyder inte slutet på Volvos engagemang i motorsport, tvärt om. Det här är bara början på resan och vi ser fram emot att fortsätta utvecklas i SRL med TTA, säger Derek Crabb, Motorsportdirektör för Volvo Personvagnar AB, och avslutar:

- I den nya serien från 2012 får vi sportslig rättvisa och trovärdighet samtidigt som det förenklar kostnadsbilden för både team och importörer att kunna tävla. Vi har en mycket spännande framtid för motorsport i Sverige framför oss.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062